Vandringer på Djursland og Mols

Kursusbeskrivelse

5. juli – 11. juli 2025
Kursusleder: Allan Jakobsen

Vandring med kultur, historie og fortællinger! På dette kursus vandrer vi i Djurslands underfulde og varierede landskaber, hvor vi nyder hinandens selskab og naturens skønhed. Undervejs vil der være fortællinger om Djurslands historie og om betydningsfulde personer, som har haft en tilknytning til området.

Tolkiens Djursland

Eksempelvis vil vi under vores vandring tale om den danske filosof K.E. Løgstrup, der med sin kone Rosemarie Løgstrup boede de sidste mange år af deres liv i Hyllested.

Vi vil også høre om den verdensberømte forfatter J.R.R. Tolkien, som blev inspireret af syddjurske stednavne, da han skabte Midgård, hvor hans fantastiske fortællinger.

Hobbitten og Ringenes Herre finder sted. På vores vandringer vil vi høre om hans fascination af gamle jyske fortællinger og deres påvirkninger i hans historier.

En uge med højskolestemning

Vi går dagligt ture på 9-14 km. De fleste dage i varieret terræn, som ikke er velegnet til gangbesværede. Vi ser frem til at byde dig velkommen til en uge fyldt med højskolestemning: Morgensamlinger, fællessang, foredrag og ikke mindst gode samtaler – hjemme på skolen og ude på turene.

Se også:

Vandringer i Nationalpark Mols Bjerge i uge 27 og Vandringer i Østjylland i uge 32.

Detaljeret program kan hentes her: Program for Vandringer på Djursland og Mols
Der tages forbehold for ændringer i kursusbeskrivelsen.

Start tilmelding

A: Standardpris:  Dobbeltværelse – delt bad og toilet på gangen 4.875 kr.
B: Dobbeltværelse – eget bad og toilet på gangen – tillæg 200 kr. pris i alt 5.075 kr.
C: Dobbeltværelse – eget bad og toilet på “værelset” – tillæg 500 kr. pris i alt: 5.375 kr.
D: Enkeltværelse – delt bad og toilet på gangen – tillæg 500 kr. pris i alt 5.375 kr.
E: Enkeltværelse – med eget bad og toilet på gangen – tillæg 700 kr. pris i alt 5.575 kr.
F: Enkeltværelse – med eget bad og toilet på “værelset” – tillæg 1.000 kr. pris i alt 5.875 kr.

G: Sørger selv for logi 3.125 kr.
H: Camperer på skolens matrikel i egen autocamper/campingvogn 3.700 kr.

Se vores andre sommerkurser

Broderi, mindfulness og højskole

|

Uge 27

Strik, mindfulness og højskole

|

Uge 27

Kor – sangen har vinger

|

Uge 27

Vandringer i Nationalpark Mols Bjerge

|

Uge 27

Djurslands vilde planter

|

Uge 27

Strik på Rønde Højskole

|

Uge 28