5. juli – 11. juli 2025
Kursusleder: Kirsten Pedersen
Instruktør: Hanne Plougmand
Velkommen på et kursus, hvor du får mulighed for at fordybe dig i broderiet sammen med andre broderiglade kursister i en sjov og hyggelig atmosfære. Årets tema er ”bogstavbroderi” – hele alfabetet i frie sting. Med Hanne Plougmand som instruktør skal vi lege med broderet tekst, monogrammer og statements med frit broderi og frie sting. Kurset er for både den helt grønne nybegynder og for den garvede brodøse.
Du vil blive introduceret til de klassiske frie sting som kontursting, kædesting, fladsyning og tungesting og en gennemgang af kombinerede frie sting. Vi skal også arbejde med forskellige teknikker til overføring af bogstaver og tekst til stof, tekst på bogomslag og æskelåg. Der vil også indgå forskellige former for tryk på stof i kurset.
Vi skal også opleve højskoleliv, når det er skønnest med fællessang fra højskolesangbogen, morgensamlinger, udflugt, hyggeligt samvær og foredrag ved blandt andet designer Soeren Le Schmidt, der vil fortælle om sit liv og karriere som skrædder for de kendte og de kongelige.
Detaljeret program kan hentes her: Program for Broderi & Højskole
Der tages forbehold for ændringer i kursusbeskrivelsen.
A: Standardpris: Dobbeltværelse – delt bad og toilet på gangen 4.875 kr.
B: Dobbeltværelse – eget bad og toilet på gangen – tillæg 200 kr. pris i alt 5.075 kr.
C: Dobbeltværelse – eget bad og toilet på “værelset” – tillæg 500 kr. pris i alt: 5.375 kr.
D: Enkeltværelse – delt bad og toilet på gangen – tillæg 500 kr. pris i alt 5.375 kr.
E: Enkeltværelse – med eget bad og toilet på gangen – tillæg 700 kr. pris i alt 5.575 kr.
F: Enkeltværelse – med eget bad og toilet på “værelset” – tillæg 1.000 kr. pris i alt 5.875 kr.
G: Sørger selv for logi 3.125 kr.
H: Camperer på skolens matrikel i egen autocamper/campingvogn 3.700 kr.
Kontakt
Rønde Højskole
Skolevej 2
8410 Rønde
Tlf.: 8637 1955
E-mail: post@rhe.dk
CVR: 24509915
EAN: 5790002493829
Sommerkurser
Bestil brochure
Praktisk info
Nyhedsbrev