Klassisk Kaffe og Kage med Clara Richter-Bæk og Lene Buch Rasmussen d. 25. oktober 2026
Et arrangement af RHE’s venner. Kom med til klassisk koncert søndag den 25.10. kl. 14:00 – 16.00 på Rønde Højskole.
Koncerten falder i to dele: 1. del: Kammerkoncert med Messiaens ”Kvartet til tidens ende”–
skrevet for klarinet, violin, cello og klaver – et af det tyvende århundredes mest ikoniske kammermusikværker, komponeret af den franske komponist Olivier Messiaen 1940-41, mens han sad fanget i den tyske krigsfangelejr Stalag. Værket fik sin førsteopførelse en iskold januaraften i 1941 foran godt 400 fanger og fangevogtere. Det er et værk der i sin essens handler om troens sejr over døden, og det er direkte inspireret af nogle afsnit fra Johannes’ Åbenbaring.
Musikerne ved koncerten er koncertmester i Randers Kammerorkester Clara Richter-Bæk på violin, de to unge lovende konservatoriestuderende ved Det Jyske Musikkonservatorium Katrín Birna Siguardóttir på cello og Isolda Juncosa på klarinet samt pianist Lene Buch Rasmussen.
2. del: Efter kaffepausen spiller Clara Richter-Bæk og Lene Buch Rasmussen, der har et langt samarbejde bag sig i andre kammermusikkonstellationer, et program med kortere klassiske musikstykker for violin og klaver.
Pris incl kaffe: 100 kr for medlemmer af RHEs venner og MIR, andre 150 kr. Alle er velkomne.