|
I fremtidens Danmark kommer naturen til at fylde mere – meget mere. Den grønne trepart skal udtage store områder med landbrugsjord og udlægge dem til natur, og landskabet vil de kommende år forandre sig radikalt! Vi kommer til at se store sammenhængende naturområder skyde op overalt i landet. Og skal de nye naturområder forvaltes efter bedste evner, så skal de store dyr tilbage i landskabet.
Foredraget inviterer publikum med på en rejse tilbage i tiden, for at forstå hvordan vi ved at lade os inspirere af fortidens natur med store dyr kan få en rig og mangfoldig natur i fremtiden. Vi skal tilbage til fremtiden!
Om mig: Tobias Sandfeld Jensen er biolog fra Aarhus Universitet, medstifter af Tænketanken VILD og vært på Naturmødet. Til dagligt arbejder han som naturkonsulent for SEGES Innovation med naturforvaltning og store dyr som fokusområde.
Store dyr som heste og kvæg er naturligt hjemmehørende i Danmark, og har til alle tider påvirket naturen. De store dyre æder, tramper, skider og dør, hvorved de skaber levesteder for et væld af andre arter. Dyrene er således nøglen til en succesfuld naturgenopretning. Men i generationer har de store dyr i Danmark været på stald, og vores kendskab til dem går gennem køledisken i supermarkedet. Det står til at ændre sig.
Foredraget er gratis og uden tilmelding, så man dukker bare op.
+45 86 37 19 55
post@rhe.dk
Rønde Højskole
Skolevej 2
Rønde, 8410 Danmark
Kontakt
Rønde Højskole
Skolevej 2
8410 Rønde
Tlf.: 8637 1955
E-mail: post@rhe.dk
CVR: 24509915
EAN: 5790002493829
Korte kurser
Bestil brochure
Praktisk info
Nyhedsbrev