Kursusbeskrivelse
På Djursland finder vi nogle af Danmarks fineste botaniske lokaliteter, og på dette højskolekursus i botanikkens tegn skal vi udforske dem sammen. Vi skal på opdagelse i den flora, der knytter sig til de forskellige plantesamfund og sammen forundres over, hvordan arterne har tilpasset sig forskellige og til tider ret barske leveforhold.
Vi skal sammen dykke ned i, hvad der kendetegner de forskellige plantefamilier og arter for på den måde at få et solidt overblik over den danske flora. Der vil også blive lagt vægt på mulige anvendelser af planterne, lige fra plantefarvning til spiselighed. Kurset bliver en god blanding af teori og gummistøvleture ud i den djurslandske natur – alt sammen i selskab med andre planteinteresserede.
På den måde vil du vende hjem fra kurset med et bedre blik for den danske natur – og med muligheden for at udforske den yderligere på egen hånd eller sammen med dine nye plantevenner. Og så er det hele selvfølgelig krydret med højskolelivet, når det er bedst med foredrag, morgensamlinger, fortællinger, fællesskab, sang og festaften.
Vi går ikke langt eller hurtigt, men turene går ud i det djurslandske terræn, hvor der kan være både bakker og ujævnheder, og der er ikke altid en sti.
Praktiske oplysninger
Du skal selv medbringe:
- Yogamåtte
- Drikkedunk
- Ekstra håndklæde (håndklæder kan lejes på skolen: Lille kr. 10,- , stort kr. 20,-)
– Betaling af kursus
Tilmeldingen bekræftes via email(eller brev) vedhæftet betalingsopgørelse. Depositum på kr. 500 betales inden 10 dage. Af bekræftelsen fremgår, hvornår restbeløbet forfalder.
Priser
Alle priser inkluderer fuld forplejning, sengelinned og 2 håndklæder (1 stort og 1 lille håndklæde) per deltager.
Skolen råder over flere forskellige typer værelser, hvorfor der også er forskellige priser:
A: Enkeltværelse – med eget bad/toilet: 4.975 kr.
B: Dobbeltværelse – med eget bad/toilet: 4.375 kr.
C: Enkeltværelse – 2 vær. deler bad/toilet: 4.575 kr.
D: Dobbeltværelse – 2 vær deler bad/toilet: 4.075 kr.
E: Sørger selv for logi: 2.700 kr
Ekstra håndklæder kan lejes på skolen: Lille kr. 10,- , stort kr. 20,-.
Der sælges øl, vin og sodavand ved hovedmåltiderne til.
Program
Obs! Kursusbeskrivelserne for kursusprogrammet 2021 er foreløbige. Vi tager forbehold for ændringer i indhold og kursusudbud.